Benim Hikayem

Merhaba;
Ben Nomi ELHADEF LEVENT.
İki yaramazın; Leo (d. 2012) ve Amir (d. 2016)’in annesiyim. Geceleri uyku uyumamak ne demektir, çok iyi bilirim.

Kısaca kendimden bahsetmek istiyorum; 1982 yılında İstanbul’da doğdum. İlkokulu Yüzyıl Işıl Lisesi’nde, ortaokul ve liseyi ise Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde okudum. Özellikle resme olan merakım yüzünden mimarlık bana her zaman yakın duran bir meslekti. Yeditepe Üniversitesi’nde Mimarlık bölümünü bitirdim. Mezuniyetimin akabinde 2005 yılında Türkiye’nin önde gelen mimarlık ofislerinden Tekeli – Sisa’da çalışmaya başladım ve 2014 yılına kadar tam 9 sene boyunca birçok projede görev aldım.
2012 yılında oğlum Leo dünyaya geldi. Özellikle Leo’nun uykuları konusunda eşimle sıkıntı çekiyorduk. Neyi doğru, neyi yanlış yaptığımızı açıkçası bilmiyorduk. Birçok kitap, internette uyku sorunları çeken diğer ailelerle ilgili birçok yazılar okuduk, sayısız yöntem denedik ancak Leo’nun uyku düzenini toparlayamadık. Sonunda uyku eğitimi danışmanlığı almaya karar verdik. Danışmanımızın bize verdiği yönergeleri sabır, dirayet ve tutarlılıkla uygulayıp kısa sürede Leo’ya uyumayı öğrettik. Başarmıştık. Leo artık geceleri kesintisiz uyuyan, gündüzleri daha huzurlu, daha mutlu bir bebeğe dönüşmüştü. O’nun bu düzenli uykularıyla bizim de hayat kalitemiz artmıştı.

Hayatımın kırılma noktası 2016 yılında ikinci çocuğumuz Amir’in doğumuyla oldu. Onun da ağabeyi gibi uyku konusunda sıkıntıları vardı. Önce Leo’da uyguladığımız yöntemlerin işe yarayacağını düşündük. Öğrendiğimiz yöntemleri uyguladık, ancak başaramadık.

İşte o zaman şunun farkına vardım: “Standart yöntemlerin her çocuğa uyması beklenemezdi. Her çocuk özeldi ve her çocuk için özel bir çalışma yapmak gerekiyordu”. Bunu kendim çözmeliydim.

Bunun üzerine uyku eğitimine merak saldım ve Amerika’daki International Maternity and Parenting Institute’a (IMPI) başvurdum ve yaklaşık 1 sene süren “Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Koçluk Eğitim Programı” nı başarıyla bitirerek mezun oldum. Eğitimimi tamamladıktan sonra bir çok bebekle çalışma imkanı buldum ve onlara uyku eğitim danışmanı olarak yardımcı oldum. Bu sürecin ardından uyku problemleri yaşayan bebekli/çocuklu ailelere destek olabilmek adına Mysleepjourney’i kurdum.

International Maternity and Parenting Institute benim için doğru yerdi. Zira ilk cümleleri şuydu: “Her çocuk farklıdır. Her aile farklıdır.” Dolayısıyla bana sundukları bütüncül yaklaşım benim tecrübelerim ve fikirlerimle birebir örtüşüyordu.

Bütüncül yaklaşıma göre, sağlıklı uyku alışkanlıkları edinirken esas olan bebeğin sadece uykusu değildir. Bütüncül yaklaşım bebeğin fiziksel, duygusal, sosyal, gelişimsel ve çevresel faktörleri de dikkate alarak bütüne odaklanır ve uyku sorununun kök nedenini bulmaya çalışır.

Birçok danışanımızın çocuğu gibi oğlum Amir de, bugün kendi kendine mışıl mışıl uyuyan bir çocuk.

Ben, uyku konusunda çok sıkıntı çekmiş bir anne olarak, benzer sıkıntıları çeken annelerin durumlarını çok iyi anlayabiliyorum. Uykusuzlukla ilgili problem yaşayan ailelerin hayatlarına dokunabilmek için sabırsızlanıyorum.

Her bebek uyur. Sakın ümitsizliğe kapılmayın, sebat edin, inanın, tutarlı olun. Birlikte başaracağız. Şüpheniz olmasın.
Güveniniz için şimdiden teşekkürler… Ve iyi uykular…

Sevgilerimle;
Nomi ELHADEF LEVENT