Neden Kundaklıyoruz ?

Ooohhh, o sıkışık ana rahminden çıktım. Mis gibi yatağım var artık. Geniş geniş, tamamen bana ait… ” biz yetişkinler yeni doğan miniklerimizin böyle hissettiğini sanıyoruz… Öyle değil mi? Oysa ki ne kadar yanılıyoruz…

4 aya kadar yarım kundak, uykuya geçişi hızlandıracaktır

Bu miniklerin, özellikle yeni doğan döneminde dünyaya adaptasyon sürecinde en çok istedikleri şey ana rahmindeki sıcaklık ve güven hissi! Bu nedenle kundaklanarak yatırılan bebekler, orada alışık oldukları güven duygusunu hisseder ve daha uzun uykular uyurlar.

Kundaklamak çok eski moda diye düşünen annelerden olabilirsiniz. Ya da, kundaklamak kalça temelli farklı rahatsızlıkları da yanında getirdiği için istemiyor olabilirsiniz. İki sav da doğru. Eskiden aylarca kundaklanırdı bebekler. Görürdük. Hatta belki biz bile kundaklanarak büyüdük.

Sonraları doktorlar kundaklamayı yasakladı. Kalça çıkığına yol açtığı öğrenildi. Tamamen vazgeçildi. Şimdilerde ise Avrupa ve Amerika’da da uzmanların çoğu, eskiden olduğu gibi yeni doğanlarda, eğer bebek izin veriyorsa 3 ya da 4 aya, yani dönmeye başlayana kadar kundaklanmasını tavsiye etmeye başladı.

Peki bebekleri daha uzun uyutan tek şey anne karnında olma hissi mi? Hayır, değil. Yeni doğan bebekler moro refleksi adı verilen bir refleks nedeni ile ellerini kollarını kontrolsüzce hareket ettirerek kendilerini uyandırabilirler. İşte bu nedenle elleri kolları kontrolsüzce kıpırdamayan bebekler, daha uzun sure uyuyabilirler.

Kundaklamak rutinin bir parçası haline getirilebilir

Her zaman söylediğimiz gibi, bebekler rutinleri severler. Kundaklamayı rutinin bir parçası haline getirmeniz, onun sakinleşmesi ve uykuya geçişinin kolaylaşmasına da yardımcı olacaktır.

Peki kundak nasıl yapılmalı?

Eski metotlarla yapılan tüm kundak yapmak artık önerilmiyor. Bunun yerine, kalça ve bacakları düzleştirmeden, doğal halinde bırakarak kundağın içine almak, ancak üst beden ve kol kısımlarını sıkıştırarak kundaklamak öneriliyor. Ancak kundaklarken, bebeğiniz fazla terleyebilir. Bu nedenle kundak yaptığınız bezin terletmeyen bir maddeden yapılmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Son bir öneri: bebeğiniz dünyayı görerek, dokunarak, hissederek keşfeder. Bu nedenle kundak sadece uyumanın bir parçası olarak yapılmalıdır.