Sarp Kaçar / 5 Aylık

“Sarp ile birlikte 12 gündür uyku eğitimindeyiz. Eğitime başladığımızın 3.günü itibari ile çok farklı bir dünyada yaşamaya başladık, önceleri inanamadık ama günler geçtikçe ve sistem daha da oturdukça sadece biz değil herkes inandı. Hatırladıklarımı sıralayacağım 12 gün oldu Nomi’cim sayesinde bunların hepsi sanki 1 – 2 yıl önce olmuş hissiyle hatırlıyorum okurken etkisini bu şekilde tartın: “2 küçük bebek, kızım 26 aylık oğlum 5 aylık, oğlum geceleri 11-12 defa kalkıyor (eğitim öncesi günlük tutarken bayılmak üzereydim not alırken) kendi yatağı ana kucağı salon koltukları bizim yatağımız kucak derken bir gecede 6-7 değişik yerde uyuması, bakıcının siz bu şekilde dayanamazsınız vücut saatiniz bozulacak demesi, gece 19:00 sonrası beni basan stresler, nereden nasıl başlayacağımı bilememek aşırı uykusuzluktan sağlıklı şekilde düşünememek, aşırı uykusuzluk dolayısı ile sütümün azalması, kimi önce uyutacağım sorusunun cevapsızlığı, oğlum bensiz mümkün değil uyumuyor tamamen bana bağımlı, Kızım 2 yaş sendromları beni ister annem annem annem, evde bakıcı baba var ama iki küçüğün sadece anne istemeleri” Şimdi bir de bunların üstüne bakıcımızın gitmesi ve yeni bakıcı arayışına girmemi de ekleyin.

İşte öyle bir kaotik anda artık ruhumu teslim etmişken inanılmaz umutsuz bir anımda hani şu “tükenmişlik sendromu” var ya işte onun tam kıyısındayken ben tam o anda en yakın arkadaşımım tavsiyesi ve eşimin de ısrarı ile başladım Nomi ile bu yolculuğa.

Nomicim beni, oğlumu, kızımı, eşimi hayata döndürdü, oğlumun bağımsız bir birey olmasını sağladı, Meğer benim oğlum kendi başına kesintisiz gece uykusu yapabilecek bir bebekmiş, ben annesi olarak bebeğimi hafife almışım, tek istediği uyku öncesi güven duygusu sakin bir ortamda rutinini yaşamakmış.

Nomi evimizde öyle bir rutin oluşturdu ki bizi öyle bir düzene soktu ki artık oğlum kendi uyuyabiliyor, üstüne geceleri kesintisiz uyuyor, bağımsızlığını kazandı, ben kızımla daha kaliteli vakit geçirebiliyorum, önce oğlumu ardından kızımı uyutabiliyorum, iki bebeğime de yetebiliyorum, ben mutluyum, bebeklerim mutlu. Bakıcımız mutlu. Hatta bebeklerim uyuduktan sonra akşamları işlerimi halledebiliyor, en en önemlisi sabaha kadar (bunu büyük harflerle yazacağım) UYUYABİLİYORUM, hatta bebeğim uyurken kurabiye bile pişirecek motivasyon ve enerjiye sahibim. En en önemlisi de sütüm arttı benim oğluma yetecek sütüm varmış.

Nomi sadece uyku değil beslenme düzenimizi de oluşturdu, daha önce sürekli memede olan bebeğim şimdi çok düzenli öğünlerle besleniyor. Anneler psikolog pedagog gezmeyin Nomi’ye gelin, öyle bir şey yapıyor ki sadece bebeğinizi değil sizi eşinizi diğer çocuklarınızı bakıcınızın bile moral ve motivasyonunu toparlıyor.”